Den 1. december 2020 foretog det franske tennisforbund en oversigt over padel français. 320 klubber padel  til 780 masser af padel valideret af FFT. Ærlige figurer og mange projekter.

Et territorialt netværk, der tager form

Med disse 320 klubber og 780 padel, undervurderer tallene virkeligheden, fordi mange klubber som f.eks. på Korsika tælles ikke. Faktisk er disse lande i padel findes ofte i private strukturer, der ikke altid ser pointen med at slutte sig til FFT-bænkene.

FFT tæller heller ikke med klubber og golfbaner. padel som ikke svarer til dets specifikationer. Kortet blev produceret af FFT og det er det officielle kort over klubberne i padel tilknyttet eller godkendt af Føderationen.

Første observation, vi indser, at der er geografiske områder, der naturligvis er meget bedre udstyret med klubber af padel at andre. Det sydlige Frankrig, Lyon, Bordeaux, Paris-regionen og Lille-regionen samles næsten 85% af klubberne, det er stadig at sige den ubalance, der er i Frankrig. Men samtidig går indsatsen fra det territoriale netværk utvivlsomt frem.

Bevis med kortet nedenfor.

klubber padel Frankrig 2020

Vores reunionese venner glemmes ikke i denne figur. Tværtimod bliver Reunion Island et stadig mere velassorteret sted med hensyn til spillere og klubber. Martinique vil se syv felter af padel også bygge.

Occitanie League - Først !

Occitanie ligaen er den store vinder med hensyn til licenstagere med 2 403 licenshavere, mine damer og herrer. PACA ligaen overstiger 1 licenshavere, ligesom Nouvelle Aquitaine ligaen gør.

Antal klassificerede PADEL
MændKvinderI alt
2020
afslut AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
afslut AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
afslut AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
AUVERGNE RHONE-ALPES9419871761941.1171.181
BURGUNDY FRANCHE COMTE1991973827237224
STORBRITANNIEN11512178122129
LOIRE VALLEY CENTER1851792223207202
CORSE74571278664
STOR ØST3463875959405446
HAUTS DE FRANCE6826499991781740
ILE-DE-FRANCE1.014994118981.1321.092
NORMANDI2983374747345384
NY AQUITAINE1.1551.3182392531.3941.571
OCCITANIEN1.8222.0683033352.1252.403
BETALER DE LA LOIRE4514537263523516
PROVENCE-ALPES-CÔTE D'AZUR1.3511.4742582801.6091.754
GUADELOUPE2121
GUYANA101
MARTINIQUE1111
NY KALEDONIEN110
REUNION1371632925166188
Z-DIVERSE FFT131311413
I ALT FFT8.7869.3981.4811.51210.26710.910

Occitanie: stadig først

Dette er en næsten normal efterfølger, da Occitanie-ligaen er uden særlig overraskelse den første til at tilbyde turneringer af padel da 2020 med i alt 357 turneringer udført i 2020.

Hvad der faktisk kan være lidt mere overraskende er antallet af turneringer padel til Nouvelle Aquitaine ligaen: 310 turneringer gennemført for 1571 licenshavere. Det forholdet mellem turnering og licenstager er meget højt sammenlignet med andre ligaer. I virkeligheden tilbød PACA-ligaen ikke endelig så mange turneringer i forhold til antallet af licenshavere.

 

Antal turneringer PADEL
PPPPPPP
P2000P1000P500P250P100P25I alt
20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *
AUVERGNE RHONE-ALPES11553414119403217261
BURGUNDY FRANCHE COMTE74652119213629
STORBRITANNIEN113261
LOIRE VALLEY CENTER162182344
CORSE23113136
STOR ØST2931111402036237
HAUTS DE FRANCE516422164621178049
ILE-DE-FRANCE22413233959202311336
NORMANDI8211837155625
NY AQUITAINE2123125119215681917310117
OCCITANIEN222347248433211681110357140
BETALER DE LA LOIRE53771494222337144
PROVENCE-ALPES-CÔTE D'AZUR23227235356941078179196
GUADELOUPE22
GUYANA
MARTINIQUE
NY KALEDONIEN
REUNION2134154213011
Z-DIVERSE FFT224
I ALT FFT8424101789135718991540743551525756

 

Franck Binisti

Franck Binisti opdager padel på Club des Pyramides i 2009 i Paris-regionen. Siden padel er en del af hans liv. Du ser ofte ham turnere i Frankrig for at dække de største begivenheder i padel français.